۱۳۹۳ اردیبهشت ۱۶, سه‌شنبه

سیاست های ولایی - زنان


به مناسبت روز زن جمهوری اسلامی  و روز جهانی کارگر ( 11 اردیبهشت  )

این وبلاگ طبق معمول از مناسبت های روز عقب می ماند. به همین دلیل دو مناسبت مختلف – روز زن و روز جهانی کارگر - در وجه مشترکشان – زنان کارگر – در این نوشته آمده اند.

به معلمین عزیز هم  دفعه آینده یک هدیه بسیار زیبا تقدیم می کنم.

آقای خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی و تدوین کننده ی خطوط اصلی  سیاست های داخلی و خارجی ( طبق اصل110 قانون اساسی ) به مناسبت روز زن جمهوری اسلامی ایران، خطوط اصلی سیاست های جمهوری اسلامی ایران در مورد زنان را برای  چندمین بار یادآوری کرد:

تقسیم بندی و تاکیدها از این وبلاگ است.

الف - نگاه کاسب کارانه به ظرفیت زنان در مسائل اقتصادی از جمله اشتغال و نگاه تحقیرآمیز به زن و تنزل دادن او به وسیله ای برای اطفای شهوات مردان، مبانی دیگری است که تفکرات غربی را درباره زنان، کاملاً ظالمانه و متحجرانه ساخته است.

ایشان با استناد به برخی مقالات و کتابهایی که در غرب درباره اوضاع واقعی زنان، منتشر می شود افزودند: اگر می خواهیم نگاه ما به مسئله زن، «سالم، منطقی، دقیق و راهگشا» باشد باید از افکار غربی در مسائلی نظیر اشتغال و برابری جنسی کاملاً فاصله بگیریم.

ایشان «برابری جنسی زن و مرد» را از جمله حرفهای کاملاً غلط غرب خواندند و افزودند: برابری همیشه به معنای عدالت نیست، عدالت همیشه حق است، اما برابری گاه «حق» است و گاه «باطل».

ب - در بسیاری از مسائل از جمله سیر مقامات معنوی هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد اما قالبها متفاوت است و این واقعیت در کنار عرصه های مشترک، منطقاً عرصه های متفاوتی را نیز به همراه می آورد.

ایشان افزودند: در نگاه به مسئله زن نباید هر چیزی را که به نام دین بر سر زبانهاست قبول کرد اما باید اصولی را که شایستگان با شیوه درست استنباط از «قرآن و سنت و حدیث» ارائه می کنند تکیه گاه اصلی قرار داد.

پ - مسئله خانواده بخصوص «سلامت، امنیت و آرامش زن در خانواده»، مسئله ای اصلی است که باید به آن پرداخت.
ایشان تأکید کردند: باید عوامل سلب آرامش و سکینه روحی زن در خانواده را جستجو کرد و با شیوه های گوناگون از جمله قانون و تبلیغ صحیح، این موانع را برطرف کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز تأسف از اینکه در محیطهای قدیمی و جدید، زن موجودی درجه 2 و موظف به خدمتگزاری تصور می شود افزودند: این مسئله، درست نقطه مقابل نگاه فقه مترقی اسلام به زن است.

رهبر انقلاب برخورداری زن از فرصت تحصیل و رشد و تعالی را یک ضرورت برشمردند و  خاطرنشان کردند: برخلاف برخی دیدگاهها، اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست البته اشتغال و مدیریت مادام که با مسئله اصلی یعنی خانواده منافاتی پیدا نکند، ایرادی ندارد.

ایشان با اشاره به مسائلی که درباره تحصیل زنان در برخی رشته های تحصیلی دانشگاهی مطرح شد افزودند: اگر در این مسئله تفاوتی هم باشد ضدعدالت نیست چرا که نباید رشته های تحصیلی و مشاغلی که متناسب با طبیعت زنان نیست به آنان تحمیل شود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اینکه زنان برخی مشاغل را برعهده نگیرند هیچ ننگ و نقصی نیست بلکه آن چیزی غلط است که متناسب با طبیعت الهی زن نباشد.


در مورد الف – نمی دانم چرا ایشان در مورد  اطفای شهوت فقط  به غربیان توجه دارد  و فراموش کرده است که پیامبر اسلام  - بر اساس دیدگاه قرآن به زن- نمونه ی بارزی است که زنان  را وسیله ای اطفای  شهوت خود قرار می داد. داستان تا آنجا پیش رفت که قرآن هم صدایش در آمد و در آیه زیر وی را از این کار  منع می کند:

سوره: 33 , آیه: 52

لا يحل لك النساء من بعد ولا ان تبدل بهن من ازواج ولو اعجبك حسنهن الا ما ملكت يمينك وكانه الله علي كل شيء رقيبا

از اين پس ديگر [گرفتن] زنان و نيز اينكه به جاى آنان زنان ديگرى بر تو حلال نيست هر چند زيبايى آنها براى تو مورد پسند افتد به استثناى كنيزان و خدا همواره بر هر چيزى مراقب است (۵۲)

تعجب نکنید. او هم  مردی بوده مانند دیگر مردان روزگار خودش و از رسم و فرهنگ زمانه پیروی می کرده است. قرآن روشن می کند که " انا بشر مثلکم – سوره کهف آیه ی 110

بنا بر صراحت آیه 52، ازدواج های متعدد پیامبر نه بخاطر بی سرپرستی زنان تهی دست، نه بخاطر عشق ، نه بخاطر الفت خانوادگی بلکه بخاطر زیبایی آنها و رفع نیازهای جنسی بوده است. 

ایشان نه تنها از سیزده زن کام می گرفته ، حتا گاهی از کنیزان این زنان هم برای اطفای شهوت سود می جسته است . اینجا:
داستان ماریه کنیز حفصه –توجه کنید که گوینده در سیمای جمهوری اسلامی روایت را نقل می کند:


این هم نتایج سیاست های ایشان در مورد زنان :

افزایش دوبرابری بیکاری زنان/دولت پنهان کاری می کند

جامعه > خانواده - شرق نوشت:

«بیکاری زنان طی هشت سال گذشته و در طول دولت‌های نهم و دهم دو برابر شده است. نرخ اشتغال کارگران زن نسبت به کل آمار کارگران در سال‌های اخیر از 15 تا 17‌درصد در نوسان است؛ آماری که در عین افزایش ورود زنان به بازار کار، تغییر نکرده است

حسین محجوب، دبیرکل خانه کارگر، با اعلام این خبر می‌گوید: «خانه‌ کارگر مرجع رسمی اعلام نرخ اشتغال و بیکاری نیست؛ اما بیکاری، به‌خصوص درباره زنان، افزایش یافته است و آمار رسمی مرکز آمار می‌گوید بیکاری زنان در سال‌های اخیر دو برابر شده است.»

حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه‌کارگر، درباره اعلام نشدن آمارهای رسمی در زمینه بیکاری زنان و وضعیت اشتغال آنها  می‌گوید:

«دولت فعلی نسبت به سایر دولت‌ها پنهان‌کار است و این موضوع سبب شده تا گروه‌های اجتماعی روابط کار نتوانند آمار دقیقی از نرخ بیکاری و دسته‌بندی آن به دست آورند.» وی ادامه می‌دهد: «اما به‌طور کلی شرایط کار به سمت کارهای سخت و افزایش ساعات کار سوق یافته، میزان اخراج زنان افزایش یافته و قدرت جذب مردان بیشتر شده است

صادقی تاکید می‌کند: «اینها همه سبب شده تا استثمار کارگران زن افزایش یابد و حتی در کارگاه‌های کوچک مشاهده می‌شود که کارگران زن، کار مشخص و تعریف‌شده‌ای ندارند و از شاگردپادویی تا دگمه‌زنی و دوخت و... را انجام می‌دهند و این شرایط، بهره‌برداری و سوءاستفاده از کارگران زن نسبت به مردان را افزایش داده است.» اینها همه در حالی است که در سال‌های اخیر احمدی‌نژاد وعده‌های مختلفی در حمایت از زنان شاغل داده است.

حالا گوش زنان از وعده‌های احمدی‌نژاد پر شده است؛ از وعده افزایش مرخصی تا نیمه وقت شدن کار و غیره. وعده‌هایی که نه‌تنها برای آنها نان نشده، بلکه دودش به چشم آنها رفته است. بدبینی و کم‌تمایلی کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار نسبت به استخدام زنان، در اولویت‌های بعدی قرار‌گرفتن زنان در استخدام‌ها نسبت به مردان و در عوض آن، در اولویت اخراج‌ها و تعدیل‌ها قرار گفتن، تبعات این وعده‌های ریاست‌جمهوری برای زنان بوده است؛ آن هم در شرایط تعطیلی پرتعداد کارگاه‌ها.

پروین محمدی، عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران، نیز دراین‌باره  می‌گوید: «درست است که آمار رسمی از دوبرابرشدن آمار بیکاری کارگران زن حکایت می‌کند، اما این موضوع سبب شده است که کارگران اخراج‌شده به سمت کارگاه‌های زیر پنج نفر و کارگاه‌هایی سوق یابند که از شمول قانون کار خارج است؛ ساعات‌های طولانی کار را متحمل شوند و وضعیت معیشتی خانواده‌های فرودست و اعتیاد و اقتصاد بحرانی موجب شده زنان بیشتری سرپرست خانوار شده یا وارد بازار کار شوند.» وی در ادامه تاکید می‌کند:

«شرایط فعلی باعث سوءاستفاده کارفرمایان از زنان شده است و در حال حاضر 70درصد زنان کارگر در شرایط نامساعدی مشغول به کار هستند و این موضوع شامل زنان تحصیلکرده شاغل در بیمارستان‌ها، معلمان حق‌التدریس و ساعتی مراکز آموزشی هم می‌شود و حتی دختران لیسانسه با ساعتی 1500تومان مزد، تدریس و بدون بهره‌مندی از بیمه مشغول به کار هستند.»
محمدی در ادامه می‌گوید:

«بسیاری از تولیدی‌های لباس دارای چنین شرایطی هستند و به‌راحتی از زیر بار قانون کار شانه خالی می‌کنند.»
به گفته این عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران میانگین حقوق این کارگران 200 تا 250‌هزارتومان و ساعات کاری آنها بیش از 10 ساعت است و حتی در برخی از این کارگاه‌ها کارفرما میزان تولید را ملاک خروج روزانه کارگران قرار می‌دهد.


این گزارش مربوط به زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد است که آقای خامنه ای در مورد وی گفته بود:
" سیاست های ایشان به سیاست های من نزدیکتر است "

و این هم گزارش مربوط به امسال :

خبر: ۳۰۱۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۳ –
۱۱:۰۴ اجتماعی » اجتماعی
مرخصی 6 ماهه 47 هزار زن را بیکار کرد
معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت، بر اساس نتایج تحقیق این سازمان، طی مدت 18 ماهه گذشته، 47 هزار زن شاغل به خاطر استفاده از مرخصی زایمان به مدت شش ماه، از محل کار خود اخراج شده و بیمه بیکاری دریافت کردند.
به گزارش گروه اجتماعی مشرق، «محمدحسن زدا» معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی افزود: این زنان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بودند که مشمول بیمه بیکاری شدند.

وی با بیان اینکه تنظیم روابط کار در حیطه وظایف سازمان تامین اجتماعی نیست، ادامه داد: برای پیشگیری از تعدیل زنان پس از بازگشت به محیط کار، باید وزارت کار وارد شود و فکری اساسی در این زمینه کند.

معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: موضوعات مربوط به تنظیم روابط کاری، مربوط به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بوده و بهتر است در این باره تصمیمات لازم گرفته شود تا شاید بتوان از ریزش زنان شاغل پس از بازگشت از مرخصی زایمان به محیط کار جلوگیری کرد.

زدا تصریح کرد، این سازمان آمادگی لازم برای اجرای طرح افزایش مرخصی زایمان را دارد اما نگرانی این است که امنیت شغلی زنان با این طرح به خطر بیافتد.


توجه داشته باشیم که این عده در کارگاههای بالای 5 نفر کار می کرده اند که قانون کار شاملشان شده است . وای به حال  زنانی که در کارگاههای زیر پنج نفر کار می کنند .

هیچ نظری موجود نیست:

var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-20716781-5']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();