۱۳۹۵ مرداد ۹, شنبه

کاهش سود سپرده ( ۲ )


فرار سرمایه


کاهش سود سپرده در یک اقتصاد سالم و جامعه ای ایمن از اهرم های قدرت های پنهان و آشکار، برای این است که اضافه درآمد مردم بسوی کارهای سرمایه گذاری و زیر بنایی فرستاده شود نه این که در بانک ها انباشته گردد. اگر به گزارش «  دنیای اقتصاد »  نگاه کنید می بینید که سود سپرده ها در کشورهایی با اقتصاد سالم بسیار اندک است :


گزارش خبر گزاری تسنیم و دنیای اقتصاد فقط به سود سپرده پرداخته اند.

 اما واقعیت این است که مردم به این دلیل در کارهای اقتصادی سرمایه گذاری نمی کنند که علاوه بر نبود درآمد در سرمایه گذاری، نبود امنیت سیاسی و اجتماعی هم یکی دیگر از دلایل آن است که هیج یک از روزنامه ها و مجلات جرات نمی کنند به آن حتا اشاره کنند تا چه رسد انواع آن را  بنویسند. 

نبود این بخش از تحلیل اقتصادی نتیجه اش بی خبر گذاشتن مردم از واقعیات حاکمیت ولایی است. اگرچه تحلیل گران اقتصادی به این جنبه عمدن بی توجهی می کنند تا موقعیت شغلی شان را از دست ندهند اما تقابل جناه های حاکمیت ولایی گاه گاهی نمونه هایی از آن را در گوشه و کنار کشور  نشان می دهند. این گزارش ایلنا را بخوانید که ۹۰ تشکل دانشجویی از :
 « دانشجویان غیرخودی نگریسته می‌شوند/ لغو بی‌دلیل برنامه‌ها » به آقای روحانی شکایت کرده اند:
علاوه بر این شکایت آشکار از ناامنی اجتماعی دست کم در سطح دانشگاههای کشور، فرار سرمایه از کشور یکی دیگر از نمادهای نبود امنیت اجتماعی و سرمایه گذاری است. 

حاکمیت جمهوری ولایی دل به این خوش کرده بود که با برجام از تنگناهای اقتصادی نجات می یابد و سرمایه گذاری بین المللی به ایران سرازیر می شود. در این صورت وضع نامطلوب اقتصادی، بیکاری  فقر رو به افزایش …. کاهش می یابد. 

اما این خواب خوش، فقط در مورد تحریم فروش نفت واقعیت پیدا کرد و نه بیشتر. نه تنها سرمایه گذاری خارجی به ایران نیامد که فرار سرمایه از جمهوری ولایی همچنان رو به افزایش است. زیرا نه تنها سرمایه گذاران خارجی به تامین امنیت سرمایه های خود در حاکمیت ولایی اعتمادی ندارند بلکه حتا خود سرمایه داران حاکم در این حاکمیت به امنیت سرمایه گذاری خود زیر نظام ولایت اطمینانی ندارند.


این بخشی از گزارش انکتاد در مورد جمهوری اسلامی است : « کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (United Nations Conference on Trade and Development) که به اختصار آنکتاد  UNCTAD نامیده می شود :

۲۰۱۴  -  ورود سرمایه به ایران  ۲۱۰۵$ میلیون            خروج سرمایه ۸۹$ میلیون 


۲۰۱۵ -   ورود سرمایه به ایران  ۲۰۵۰$                      خروج سرمایه $۱۳۹


++

می بینیم نه تنها ورود سرمایه کاهش یافته است ، بلکه خروج سرمایه بیش از ۱.۵ برابر شده است. سرمایه دارانی که می توانند سرمایه را از ایران خارج کنند چه کسانی هستند جز وابستگان حاکمیت؟ 

این سرمایه داران از چند و چون درون حاکمیتشان بخوبی آگاهند و می دانند که سرمایه گذاری در این حاکمیت جز زیان نتیجه ی دیگری ندارد، به همین دلیل تلاش می کنند بیشترین  سرمایه شان را از کشور بیرون ببرند

کاهش درآمد مردم از سود سپرده های خود و فرار سرمایه ها به خارج از کشود نتایج زیر را نمایش  می دهند: 

کاهش درآمد مردم از سپرده های بانگی شان ……> کاهش قدرت خرید …….> رکود اقتصادی

نا امنی اجتماعی و سیاسی ……> فرار سرمایه از کشور……>‌ بیکاری بیشتر 

این است نتیجه اقتصادی گهربار در سر سپردگی به حاکمیت ولایی. 

حالا ببینید رئیس جمهور کشور کوچک پرو چه کسی می شود: 

اقتصاددان پیشین بانک جهانی به عنوان رئیس جمهور جدید پرو سوگند خورد:و رئیس جمهورهای منتخب حاکمیت ولایی چه کسانی!!!

نتیجه برای ما از این بهتر می تواند باشد؟

—————————————————————-
++  

اگر حوصله داشتید می توانید وضع جمهوری اسلامی ، پاکستان ، ترکیه و چند کشور دیگر را در منبع داده شده مقایسه کنید تا عمق فاجعه اقتصادی جمهوری ولایت را دریابید.
————————————————————-

بخش نخست : 

کاهش سود سپرده ( ۱ )۱۳۹۵ تیر ۲۸, دوشنبه

نگاهی به « حقوق بشر و احکام اجتماعی اسلام » ( ۱ )« حقوق بشر و احکام اجتماعی اسلام  »

در سایت آزادی اندیشه نوشتاری است از آقای شکوری راد با عنوان « حقوق بشر و احکام اجتماعی اسلام  »‌ که از زاویه های گوناگون کوشیده اند توجیه های شرعی برای رعایت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را مطرح کنند تا شاید دری را به حاکمان نشان دهند. اینجا:


مرکز ثقل نوشتار ایشان بر حکم اجتهاد است که ظاهرن باید بر طبق شرایط زمانه صادر شود. اولین نکته ای که ایشان مطرح کرده اند این است:

  • به عبارت ديگر اجتهاد در برابر نصّ نيست و لذا كار مجتهد صدور رأي برخلاف و يا وراي احكام قطعي در قرآن و سنت نیست. »
بطور کلی شاید چنین باشد  نمونه های زیر نشان می دهد که در مواردی اجتهاد دقیقن در برابر نص روشن قرآن و یا ورای آن است:

الف. حکم  وضو : که بین شیعه و سنی اختلاف است، اینجا صفحه ۲ :
در صورتی آیه مربوطه توضیح روشنی از روش وضو گرفتن می دهد. و روش وضو گرفتن شیعه مخالف حکم قطعی قرآن است. 

ب - ساعات روزه  که بازهم بین سنی و شیعه برخلاف است ، اینجا:


و در این مورد هم تعیین زمان روز و شب - دست کم در امروز از نطر علمی  مشکلی نیست که قابل حل نباشد تا بگویند کی شب شروع می شود و کی روز- ، اما همچنان فقهای شیعه و سنی بر طبل هزار سال می کوبند  و ورای دستور قرا‌ن عمل می کنند.

البته قبول دارم که منافع حاصله از این دعوا که بجیب آقایان می رود فراتر قرآن است، 

ج - در مورد نابرابری حقوق بین مردان  و زنان قران ۹   مورد را مشخص کرده است، اما علمای اسلامی با فتواهاشان ۸ مورد به آن اضافه کرده اند. اینجا صفحه ۷۲ :که این هشت مورد ورای احکام قرآن است.

بنابراین توجیه ایشان که فتوا مخالف احکام قطعی قرآن و یا ورای احکام قرآن نیست، چندان حرف بجایی نیست. ادامه دارد.

۱۳۹۵ تیر ۱۵, سه‌شنبه

کاهش سود سپرده ( ۱ )
مال خودم، مال خودم.  مال مردم مال خودم!!

در خبرها آمده است که سود سپرده های بانکی از ۱۸٪ به ۱۵٪ کاهش یافت و نیز از سود سپرده ها مالیات دریافت شود. 

بظاهر این کار برای این انجام شده که سپرده گزاران بانکی مجبور شوند پولشان را از بانک بیرون بکشند و در راه تولید بکار اندازند. یا به خریدهای دیگری رو بیاورند که سرعت گردش پول افزایش یابد، با بده بستان بیشتر کار بیشتری ایجاد شود و رکود فعلی کمی جان بگیرد. 

این روشی است که: :

۱ - در اقتصادهای سالم که  بر مبنای تولید بکار گرفته می شود . 
۲ - هماهنگی بین سود سپرده گذاری، سود بین بانکی و بهره وام وجود داشته باشد
۲ - امنیت اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی باشد یعنی :

 - در جامعه ای بکار گرفته می شود که همه مجبور به آشکار کردن وضعیت اقتصادی خود باشند.
- قوانین سیاسی و اقتصادی بگونه باشند که کسی نتواند جلو آشکار شدن حقایق اقتصادی را بگیرد
- رانت، سهم خواهی و رشوه گیری و قاچاق نباشد.


اما بنیان اقتصاد ما بر چیست؟

۱ - اگر تولید و فروش نفت بایستد چه پیش می آید؟ در اقتصاد تک پایه موضوع متفاوت است. برای این که تفاوت را دریابیم فقط کافیست به نرخ برابری تومان با دلار توجه کنیم: 

در سال ۱۳۵۷ - سال انقلاب - یک دلار= هفت تومان بود حالا: 

یک دلار =۳۰۷۲ تومان ، یعنی ارزش پول اقتصاد تک پایه ی ما در طول  ۳۸ سال ۴۳۹ برابر کم شده است!!! هر سال ۱۱،۵ برابر کاهش.

یعنی تولید ما در طول ۳۸ سال ۴۳۹ برابر کاهش یافته است!!!!

بر اساس گزارش روزنامه ها و تایید رهبری ۶۰٪ واحدهای تولیدی تعطیل اند!!!

با توجه به این وضعیت اقتصادی، سپرده گذاران چگونه به سرمایه گذاری در واحدهای اقتصادی تمایل داشته باشند مگر این که مغزشان سوت کشیده باشد. 

۲ - سود بین بانکی : 

وقتی بانک ها از هم پول قرض می کنند بهم سود می دهند، امروز نرخ بهره ی بین بانکی حدود ۲۱٪ است : 


http://www.asriran.com/fa/news/441446/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%BA%D8%A7%D9%81%D9%84%E2%80%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%88%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87 

چگونه است که سود به سپرده گذاران به ۱۵٪ کاهش یافته است؟ 

وقتی بانک ها از هم وام می گیرند آن را برای وام دادن استفاده می کنند که سود اضافه از وام گیرنده می گیرند، و از این بابت استفاده می برند. 

اما وقتی مردم از سپرده بانکی سود می گیرند برای گذران زندگی روز مره است. کاهش سود بانکی برای سپرده گذاران دو نتیجه ی ملموس و سریع دارد  : 

الف - درآمد سپرده گذار کم می شود و در نتیجه قدرت خریدش کم و رکود اقتصادی افزایش می یابد. 

ب - سود بانک ها از سپرده گذاران افزایش می یابد. اکنون بجای ۱۸٪ سود ۱۵٪ می پردازند. پس ۳٪ از پول مردم به جیب بانک ها می رود، به این ترتیب بانک ها می توانند:

  • بانک ها از هم  کمتر وام بگیرند. بجای ۲۱٪ سود بهم، ۱۵٪ سود به سپرده گذار بدهند پس ۶٪ سود بیشتری ببرند.
به این ترتیب سرمایه ی مالی از دست مردم می رود به جیب بانک ها، نتیجه منطقی آن فقیرتر شدن مردم است. علاوه بر این که ۳٪ از درآمد سپرده گذار کم می شود باید از ۱۵٪ هم مالیات به دولت بپردازد، گل بود و به سبزه آراسته شد، 

اگر فقط مالیات می بود، دست کم دل مردم خوش بود که شاید دولت این اضافه مالیات را صرف خدمات عمومی کند، اما بانک ها که خدمات عام المنفعه عرضه نمی کنند بلکه سود سپرده های مردم را در جهت منافع بانک یعنی افزایش سرمایه جمع می کند، خب خیلی ساده است که حقوق های کلان هم برای خودشان پرداخت کنند.var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-20716781-5']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();