۱۳۹۵ خرداد ۱۱, سه‌شنبه

اصلاحات (۱ )اصول گرایان اصلاح طلب!!

گفتمان اصلاحات از زمان نامزدی آقای خاتمی برای  ریاست جمهوری آغاز شد.از آن زمان تا کنون هیچ تعریف مشخصی از اصلاحات توسط هیچ یک از سردمداران اصلاحات داده نشده است. تا کنون هیج کس و نیز آقای خاتمی نگفته است چه چیزی باید اصلاح شود. شما جایی خوانده اید که که ایشان و دیگر سردمداران اصلاحات بگویند دقیقن چه چیز یا چیزهایی را می خواهند اصلاح کنند؟  و یا اصلاحات از کجا باید آغاز شود؟

 اما اینک  - نه اصلاح طلبان - بلکه این اصول گرایان هستند که به دنبال اصلاحات اقتاده اند!! آن هم با موضوعی مشخص: 

محدود کردن نظارت استصوابی  شورای نگهبان!!

شورای نگهبان با دست یازی به تفسیری از  « نظارت استصوابی » - اینجا را بخوانید : 


 راه را بر غیر خودی های معتقد به ولایت فقیه  برای حضور در مجالس شورای ولایی و خبرگان بسته بود.

 اما با توجه به فشارهای اجتماعی که جمهوری ولایی را کم کم تنهاتر می کرد،  - به اشاره ولایت -  تن به حضور محدودی از غیر خودی های معتقد به ولایت فقیه  - و نه دگر اندیشان - در مجالس را داد که این موجب خوشحالی این غیر خودی ها شد. 

به این ترتیب نظارت شورای نگهبان بر انتخابات که به نظارت استصوابی تغییر یافته بود تا  دو مجلس شورا و خبرگان در مشت ولی ققیه بگذارد ، شد یک عادت انتخاباتی!!

اما در انتخابات امسال یک جنبه دیگر از نظارت استصوابی سربرآورد: 

باطل کردن آرای یک نفر - مینو خالقی -  دراصفهان توسط نظارت استصوابی پس از تایید صلاحیت وی و نیز تایید صحت انتخابات اصفهان توسط شورای نگهبان!!

بطوری که نه تنها صدای وزیر کشورو ریاست جمهوری ولایت درآمد، بلکه لاریجانی اصول گرا هم صدایش در آمد و رفت خدمت ولایت فقیه اما پس از بازگشت چنین گفت درمورد :

«‌  لاریجانی با بیان اینکه نظر حقوقي من با شوراي نگهبان متفاوت بود و این استدلال خودم را با رهبری مطرح کردم، اظهار داشت: به رهبر انقلاب عرض کردم که این تفاوت نظر بین ما و شورای نگهبان هست و از هیات عالی حل اختلاف خواستم دراین باره اظهارنظر کند. گویا نظر آنها به نظر شورای نگهبان نزدیک بوده است. سازوکار حل اين مساله همین بود که ما طی کردیم. شايد این موضوع در مجلس آینده بررسی شود تا مشکل رفع شود.


این روند نظارت استصوابی ممکن است به کل نمایندگان هم سرایت کند و روزی اعلام کند که کل نمایندگان بی صلاحیت اند. چرا که نه ؟ اگر اشاره ی ولایت فقیه باشد این تفسیرهای دلبخواه می تواند پهن تر و پهن تر شود.
ار این مهمتر طبق قانون انتخابات نفر بعدی هم که از اصلاح طلبان است می تواند بجای خانم خالقی به مجلس برود اما شورای نگهبان آن را هم نمی پذیرد و می گوید نفر بعدی باید در انتخابات میان دوره ای سال آینده شرکت کند.


«‌  علی مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: از نظر ما مسأله خانم خالقی پایان نیافته است؛ وزیر کشور در این موضوع تعلل کرده و از حقوق ملت دفاع نکرده است. ایشان اولا زیر بار ظلمی که به منتخب سوم اصفهان روا داشته شده رفته و ثانیا اگر به فرض حذف ایشان را درست بدانیم باید نفر ششم اصفهان که بیش از 25 درصد آرا را داشته جایگزین می‌شد. بنابراین آقای وزیر دو جا عقب نشینی کرده و مستحق استیضاح است.

مطهری ادامه داد: اینکه می‌گویند اعتبارنامه باید توسط هیأت نظارت امضا شود تا وزارت کشور آن را به مجلس ارائه کند قابل قبول نیست، زیرا تائید انتخابات حوزه اصفهان به معنی امضای اعتبارنامه همه منتخبان آن حوزه است و وزیر اعتبارنامه را به مجلس ارسال کند. در مجلس سوم این قضیه سابقه داشته و وزیر کشور وقت چون مرد شجاعی بود اعتبارنامه آن منتخب را امضا و به مجلس ارسال کرد و اجازه نداد رای مردم باطل شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر وزیر کشور اعتبارنامه مینو خالقی را به مجلس ارسال نکند باید اعتبارنامه سایر منتخبان هم تصویب نشود اظهار کرد: البته راه استفسار از مجلس همچنان باز است. ما امیدواریم این طرح جز اولین طرح ها در مجلس دهم مطرح شود که آیا اگر انتخابات یک حوزه انتخابیه تائید شد شورای نگهبان می‌تواند آرای یکی از منتخبان را باطل و بقیه را سالم اعلام کند؟


و نفر اول انتخابات تهران - آقای معین - اصلاح طلب در این مورد نفسش در نیامد!!!

آیا شورای نگهبان با طرح آقایان لاریجانی و مطهری برای محدود کردن قدرتش درتفسیر نظارت استصوابی موافقت خواهد کرد؟

موافقت یا مخالفت شورای نگهبان با چنین طرحی به خود شورای نگهبان مربوط می شود یا به نظارت و کنترل ولی فقیه بر کل مجالس شورای ولایی و خبرگان؟

اینک مجلس شورای ولایی دهم بازگشایی شده است ، ببینیم این اصولگرایان این طرح را پی می گیرند تا به اشاره ای از بیت ولی فقیه آن را مانند قانون مطبوعات زمان آقای خاتمی به فراموشی می سپارند.


۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۷, دوشنبه

ایمان بیاوریم به :


معجزه خبر رسانی !!


تهران- ایرنا- معاون اول مدیرعامل صندوق بین المللی پول‌ در صدر هیاتی از کارشناسان و متخصصان این نهاد برای دیدار با مقام های بلندپایه کشور و تبادل نظر درباره مسایل اقتصادی، وارد تهران شد.

صندوق بین‌المللی پول (International Monetary Fund) بر اجرای سامانه پولی بین‌المللی نظارت دارد. این صندوق یکی از معتبرترین منابع ارزیابی و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی جهان محسوب می‌شود. »


این صندوق هر ساله پیش بینی وضع اقتصادی جهان و کشورهای مختلف را منتشر می کند. در مورد ایران با اما و اگرهای مربوط به قیمت نفت و جریان سرمایه گذاری خارجی پس از توافق اتمی چنین نوشته است :

رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ تقریبن ۴٪ تا ۵.۵٪ و بطور متوسط ۴٪ پیش بینی می شود. 


حالا به گزارش های مطبوعات و سایت های مربوطه داخلی توجه کنید که با معجزه چه چیزهایی از این گزارش کشف کرده اند. قسمت ها رنگی در گزارش صندوق بین المللی پول وجود ندارد و کشف خبرگزاری های داخلی از این صندوق است.

خبر گزاری تسنیم وابسته به سپاه :

خلاصه : رشد اقتصادی ۴٪ ، تورم۸.۹،  نرخ بیکاری ۱۱.۳،  تراز حساب های جاری  به منفی 0.8 درصد برسد.


فرا رو.  خلاصه :

رشد اقتصاد ایران در سال میلادی جاری، رشد بسیار ناچیزی داشته و 0.6 درصد بر حجم تولید ناخالص داخلی واقعی کشور افزوده خواهد شد
نرخ تورم در سال جاری میلادی به 16.5 درصد افزایش یابد،
میزان کسری بودجه ایران در سال جاری میلادی به 2.7 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

تراز تجاری ایران در سال 2014 مثبت و در حدود 3.8 درصد تولید ناخالص داخلی بوده که پیش‌بینی صندوق حکایت از کاهش این نسبت به 0.8 درصد در سال 2015 دارد.


حتا یک کلمه از گزارش صندوق  در گزارش « فرا رو » نیست!!

مشرق نیوز ، خلاصه :

 رشد اقتصادی ایران برای سال جاری میلادی را 0.6 درصد پیش‌بینی کرده است.
نرخ تورم ایران به 16.5 درصد خواهد رسید. د
رخ بیکاری ایران در سال جاری میلادی به 12.3 درصد خواهد رسید‌ که نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت. 
تراز حساب های جاری ایران در سال 2015 به معادل 0.8درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برسد، 
 این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران برای سال 2016 را 1.3 درصد و نرخ تورم در این سال را 17 درصد پیش‌بینی کرده است. 
نرخ بیکاری ایران برای سال 2016 نیز 13.2 درصد


در مشرق نیوز نه تنها از گزارش صندوق یک کلمه وجود ندارد بلکه حتا ارقام داده شده در این سایت با هم فرق دارند، به ارقام نرخ بیکاری  و نرخ تورم توجه کنید.

عصر ایران . خلاصه : 

در این گزارش پیش بینی شده است رشد اقتصادی ایران در دوره پسا تحریم از رقم صفر در سال 2015 به رقم 4 درصد در سال 2016 و 3.7 درصد در سال 2017 برسد.ار، فی ،آی

خلاصه : 

رشد ۴ درصدی به اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی خبر داد.
نرخ بیکاری در ایران در سال 2016 به 11.3 درصد افزایش خواهد یافت
نرخ تورم درایران به پائین ترین سطح خود، یعنی به 8.9 درصد کاهش خواهد یافت.
صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی، تورم و نرخ بیکاری ایران در سال 2017 را به ترتیب 3.7 درصد، 8.2 درصد و 11.6 درصد پیش بینی کرده است
  

ایرنا . خلاصه :

، اقتصاد ایران شاهد رشد خواهد بود. در حالی كه رشد اقتصادی در ایران در سال 2015 میلادی 'صفر' بود، پیش بینی می شود رشد تولید ناخالص داخلی در این كشور طی سال 2016 به 4 درصد و سال 2017 به 3.7 درصد برسد.


در گزارش اصلی نه حرف از تورم است و نه از بیکاری. و فقط گزارش ایرنا و اکونومیست با گزارش اصلی مطابقت دارد.

به غیر از روزنامه های بالا، سایت « اعتماد » سخنرانی مشاور اقتصادی رئیس جمهور را منتشرکرده است. اینجا:


که یکی از عناوین میانی چنین است  :

رشد اقتصادی ۵٪ ، که چنین رقمی در سخنرانی آقای مسعود نیلی - مشاور اقتصادی رئیس جمهور - وجود ندارد!!!


هنوز هم به معجزه اعتقاد ندارید؟

۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۲, یکشنبه

شیشه ی عمر!!


حاکمیت ولایی!

در داستان های قدیمی، دیوها شیشه ی عمری داشتند که هرکس آن را پیدا می کرد می توانست باشکستن آن، از شر دیو خلاص شود. 

آقایان کروبی، موسوی و خاتمی هم شده اند شیشه ی عمر آقای خامنه ای، 

اینها را مانند بسیاری دیگر نتوانسته است به بهانه های گوناگون بکشد تا شرشان راحت شود و نیز نمی تواند آزاد کند چرا که بد از بدتر می شود.

نمی تواند محاکمه کند چرا که در آن صورت بسیاری از اعمال خودش و بستگانش آشکار می شود،

فعلن گیج و وبچ منتظر یک فرصت است که از این معرکه فرار کند، 

اما یادمان باشد که شیشه ی عمر خامنه ای به معنای شیشه ی عمر حاکمیت ولایی نیست، این هم نظر پنهان یکی از تحلیل گران کیهان پشت این داستان :

« حسن شایانفر، مدیر دفتر پژوهش‌های کیهان گفته: رسانه‌هایی مانند کیهان و فارس نقش «پلیس بد» را ایفا می‌کنند تا اپوزیسیون انقلاب به سمت روحانی و خاتمی برود و نتیجه این حرکت به کاسه انقلاب اسلامی برود. »


var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-20716781-5']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();