۱۳۹۱ دی ۷, پنجشنبه

مبارزه ی مدنی – کارگریطومار اعتراضی کارگران

تاکید ها از این وبلاگ است

طومار اعتراضی سوم با امضا ده هزار کارگر امروز صبح به وزیر کار و رئیس مجلس تحویل داده شد و هم زمان هماهنگ کنندگان این طومار اعتراضی رو به روی مجلس دست به تحصن اعتراضی زدند. نسخه های اول و دوم این طومار هر کدام با ده هزار امضا در تاریخ های ۲۷ خرداد و ۲ مهر امسال تقدیم مسئولین شد 
.
متن نسخه سوم این طومار اعتراضی به نقل از تارنمای اتحادیه آزاد کارگران ایران به شرح ذیل است 
:
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جناب شیخ الاسلامی

با سلام

ما به عنوان هماهنگ کنندگان طومار اعتراض به سطح دستمزد‌ها و ایجاد تغییرات ضد کارگری در قوانین کار و تامین اجتماعی و دیگر مسائل و مشکلات کارگران، تا کنون دو نامه به همراه بیست هزار امضای کارگری از کارخانه‌های مختلف سراسر کشور تحویل جنابعالی و رونوشت آنرا به ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی داده‌ایم اما به نظر می‌اید این نامه‌ها و امضای بیست هزار کارگر برای جلب توجه شما و سایر دولتمردان نسبت به وضعیت کارگران کافی نبوده است!؟
جناب وزیر! بنا بر اذعان برخی از مقامات رسمی، بیش از ۵۰ درصد کارخانه‌های کشور پس از اجرای مرحله اول طرح قطع سوبسید‌ها یا به تعطیلی کشیده شده‌اند یا با ظرفیت بسیار پایینی در حال نابودی‌اند، در این مدت :
 صد‌ها هزار کارگر اخراج و از کار بیکار شده‌اند،
دستمزد زیر خط فقر اغلب کارگران در بسیاری از کارخانه‌ها با تاخیرهای چندین ماهه پرداخت می‌شود،
کلیه مزایای ده‌ها هزار کارگر در صنایع خودرو سازی قطع شده است و این کارگران از اوایل سال به این سو فقط دستمزد پایه خود را دریافت می‌کنند،
کمر صد‌ها هزار کارگر بازنشسته در زیر هزینه‌های زندگی با حقوق ناچیزی که می‌گیرند در حال خرد شدن است و در شرایطی که دستمزد ۳۸۹ هزار تومانی که برای سال ۹۱ تصویب شد در حال حاضر به اندازه یک سوم ماههای پایانی سال ۹۰ نیز قدرت خرید ندارد و تمام این‌ها سر تی‌تر هر روزه بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاریهای کشور در مورد وضعیت کارگران است،
آنوقت شما و سایر دولتمردان نه تنها وقعی به امضای بیست هزار کارگر در اعتراض به شرایط موجود ننهاده‌اید بلکه در کمال بی‌تفاوتی نسبت به وضعیت کارگران و از این بد‌تر در کمال کارگر ستیزی در صدد آن هستید تا با تصویب لایحه ضد کارگری اصلاحیه قانون کار در مجلس شورای اسلامی و در شرایطی که با دستمزدهای کنونی زندگی میلیون‌ها خانواده کارگری در حال تبدیل شدن به تلی از خاکستر است همین دستمزد‌ها را نیز با وارد کردن تبصره‌ای به ماده ۴۱ قانون کار تحت عنوان «شرایط اقتصادی کشور» عملا منجمد نمائید و علیرغم بیکار سازی و اخراج هزاران کارگر در یکسال گذشته، شرایط را برای اخراجهای باز هم بیشتر و راحت‌تر کارگران تسهیل کنید و با دست بردن به قوانین تامین اجتماعی چپاول و خالی شدن صندوق تامین اجتماعی را نیز بر گرده ما کارگران سرریز کنید 
.
جناب وزیر! بدانید و آگاه باشید این «باری» که شما درصدد نهادن آن بر دوش کارگران هستید چنان کج است که هیچگاه به منزل نخواهد رسید. شما و وزارتخانه متبوعتان با رویکردی که در مورد اعتراضات کارگران و خواست های آنان پیشه کرده‌اید و با لایحه اصلاحیه‌ای که در مورد قانون کار در دستور گذاشته‌اید به نظر ما هدفی جز ذلت و خواری بیش از پیش کارگران دنبال نمی‌کنید لذا ما مصرانه خواهان استیضاح شما در مجلس شورای اسلامی و استعفایتان هستیم. ذره‌ای تردید به خود راه ندهید که ما کارگران در برابر تداوم وضعیت موجود از قبیل عدم افزایش دستمزد‌ها و وارد کردن اصلاحات ضد کارگری‌تر بر قوانین کار و تامین اجتماعی ساکت نخواهیم نشست. منزلت، آبرو، حیثیت و شرافت ما کارگران در گرو معیشت ماست و ما در دفاع از حیثیت و شرافت خود لحظه‌ای تردید نخواهیم کرد از اینرو و از آنجا که اصلاحیه ضد کارگری قانون کار جهت تصویب در اختیار مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است تعجیلا حدود ۱۰۰۰۰ امضای کارگری دیگر را که از سوی کارگران کارخانه‌های مختلف سراسر کشور در اعتراض به عدم افزایش دستمزد‌ها و ایجاد تغییرات ضد کارگری در قوانین کار و تامین اجتماعی جمع آوری شده است تحویل شما می‌دهیم، باشد تا هم شما و هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیش از پیش به این یقین برسید که کارگران تن به ذلتی بیش از آنچه که تاکنون تحمل کرده‌اند نخواهند داد. لذا ما به عنوان هماهنگ کنندگان جمع آوری سی هزار امضای کارگری بار دیگر از سوی این کارگران اعلام می‌داریم:

1 - وارد کردن هر گونه اصلاحات ضد کارگری در قوانین کار و تامین اجتماعی باید فورا متوقف شود.
2 - هر گونه اصلاحی در قوانین کار و تامین اجتماعی باید با شرکت و دخالت مستقیم نماینده‌های منتخب مجامع عمومی کارگران کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و معطوف به پایان دادن به شرایط مشقت باری باشد که امروزه کارگران شاغل و بازنشسته در سراسر کشور با آن دست به گریبانند.
3 - حداقل دستمزد کارگران شاغل و بازنشسته می‌باید فورا و بدون فوت وقت بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار و با نظارت نماینده‌های منتخب مجامع عمومی کارگران در کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و خدماتی افزایش یابد.
۴- قوانینی از قبیل ماده ۱۰ نوسازی صنایع، مصوبه هیئت وزیران مبنی برچیده شدن شرکت‌ها پیمانکاری، اجرای کامل و بی‌نقص بیمه کلیه کارگران ساختمانی و تمامی خواستهایی که بمثابه عاجل‌ترین خواستهای کارگران در متن طومار اعتراضی قید شده است می‌باید برای تحقق در دستور وزارت کار قرار گیرد و تمهیدات لازم برای عملی شدن آن‌ها بکار بسته شود 
.
از طرف هماهنگ کنندگان اعتراض به حداقل دستمزد‌ها: شاپور احسانی راد، شریف ساعد پناه، جمیل محمدی، شیث امانی، پروین محمدی، جعفر عظیم‌زاده


۰۹۱۲۲۴۴۹۹۰۱۰۹۱۲۳۳۶۸۷۷۲۰۹۱۹۲۵۵۰۷۳۷
رونوشت: نهاد رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری – نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۲۸ آذر  ۱۳۹۱هم زمان با ارسال سومین طومار اعتراضی سی هزار کارگر به وزیر کار در اعتراض به لایحه اصلاح قانون کار و حقوق های زیر خط فقر، دو هزار نفر از رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز در اقدامی مشابه با ارسال طومار اعتراضی به وزیر کار مخالفت خود را با لایحه اصلاح قانون کار اعلام داشتند 
.
متن این طومار اعتراضی به نقل از تارنمای اتحادیه آزاد کارگران ایران به شرح ذیل است 
:
به نام خدا

وزیر محترم کار و امور اجتماعی

آقای وزیر، در پی نظر خواهی پیرامون تغییرات قانون کار اینجانبان کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام می‌داریم سال هاست قرار بود که فصل ششم قانون کار تغییر کند و حق آزادی تشکیل تشکل های مستقل کارگری به رسمیت شناخته شود اما متاسفانه در طرح پیشنهادی موادی از قانون کار که قرار است جایگزین مواد فعلی کار شود تمامی حمایت های قانونی قانون کار از کارگر را نشانه گرفته و عملا امنیت شغلی کارگران را به خطر می‌اندازد لذا ما کارگران و رانندگان شرکت واحد به این اصلاحیه پیشنهادی اعتراض داریم و مخالفت خود را اعلام می‌کنیم 
.
همچنین این طومار اعتراضی به همراه نامه زیر برای ریاست مجلس شورای اسلامی نیز فرستاده شده است 
.
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با عرض سلام و ادب

همانطور که مطلع هستید لایحه اصلاحیه قانون کار در مورخ ۱۴/۹/۹۱ از طرف وزارت کار تقدیم مجلس شورای اسلامی گردیده. ما رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مخالفت شدید خود را با اصلاحیه قانون کار و قانون تامین اجتماعی توسط طوماری که به امضا رسانده‌ایم به عرض می‌رسانیم که نسخه اصلی این طومار در وزارت کار به ثبت رسیده.
این اصلاحیه‌ها نه تنها منافع ما رانندگان و کارگران شرکت واحد را که سیستم حمل و نقل پایتخت را در شرایط آلوده و دشوار تهران به دوش می‌کشیم در نظر نگرفته بلکه تمام دستاوردهای چندین ساله کارگران کشور را هم از بین می‌برد و امنیت شغلی ما کارگران را به خطر می‌اندازد. همانطور که مطلع هستید کارگران در شرایط خیلی سختی زندگی می‌کنند که با این اصلاحیه شرایطشان بد‌تر خواهد شد. لذا از شما به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم تا مخالفت صد در صدی جامعه کارگری را نسبت به این لایحه اصلاحی در نظر بگیرید 
.
رانندگان و کارگران سندیکایی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه۲۸/۹/۱۳۹۱این هم خبر از رضا شهابی. عضو هیات رئیسه ی سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی تهران 

سه شنبه 28 آذر 1391 ساعت 20:21

خبرگزاری هرانا - رضا شهابی فعال کارگری در بند در پی برخورد توهین آمیز مامور اعزام ایشان به بیمارستان و همچنین عدم رسیدگی پزشکی ضروری از سوی مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا و دارو زد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا شهابی فعال کارگری زندانی که روز شنبه ۲۵ آذرماه به بیمارستان خمینی تهران اعزام شده بود، در پی بدرفتاری مامور اعزام و ممانعت از انجام آزمایشات ضروری اعلام اعتصاب غذا کرد.
این فعال کارگری که از مشکلات حاد کمر و گردن رنج می‌برد جهت ویزیت پزشک متخصص به بیمارستان خمینی تهران منتقل شده بود و پزشک برای وی آزمایش (ام آر آی و سی تی اسکن) را تجویز می‌نماید که مامور اعزام از انجام آزمایشات تجویز شده توسط پزشک ممانعت می‌نماید و اصرار می‌کند باید هرچه سریع‌تر به زندان بازگردیم.
زمانی که مامور اعزام با اصرار رضا شهابی جهت انجام آزمایشات تجویز شده روبرو می‌شود، با برخوردی توهین آمیز وی را تهدید به ضرب و شتم می‌نماید.
رضا شهابی، فعال کارگری، عضو سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و مسئول سابق واحد کارگری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پیش‌تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس و هم چنین به اتهام تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی نیز به پنج سال حبس محکوم شده بود وی همچنین در این حکم به ۵ سال ممنوعیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود.
گفتنی است حکم وی بتازگی از سوی دادگاه انقلاب به چهار سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی تقلیل یافته است.
http://www.hra-news.org/263/best/14437-1.html

۱۳۹۱ آذر ۳۰, پنجشنبه

حقوق زن در قرآن و دموکراسی
یاد آوری :

دیدیم که از دیدگاه قرآن؛

 زن کشتزار مرد است. بر اساس این دیدگاه، مردان مسلط بر زنانند ( الرجال قوامون علی النساء ) همچون کشاورز بر زمینش!

اما از دیدگاهی دموکراسی؛

زن و مرد با هم فرقی ندارند و همه اعضای یک جامعه اند. و براین اساس، مردان بر زنان مسلط نیستند.

بر بنیاد این دو دیدگاه نظری، حقوق فردی و اجتماعی زن ومرد هم متفاوت می شود. تفاوت بنیادی در گفتار حقوق زنان - و نیز مردان – مربوط است به دیدگاه متغیر دموکراسی نسبت به انسان و بینش ثابت قرآن نسبت به این دو.

( بلافاصله مسئله اجتهاد و فتوا در ذهن بعضی می آید که دستورات قرآن را مطابق زمانه می کند. این گفتار به این ادعا هم – در نوشتاری دیگر -خواهد پرداخت )

دموکراسی جهان و جامعه را ثابت  نمی بیند. خود اندیشه دموکراسی حاصل تحول دست کم چند هزار ساله ای است که بشر گام به گام با از دست دادن میلیون ها فرزند از درون تغییرات اجتماعی به آن رسیده است. به همین دلیل هم حقوق مردم – زن و مرد – درچنین جامعه ای ثابت نیست و هر روز حقوق تازه تری توسط گرو ه های اجتماعی مطرح و برای قانونی کردن این حقوق می کوشند. سیر این تحول را در مورد حقوق زنان که در زمانه ی دموکراسی با کوشش خودشان حاصل شده، می توان اینجا خواند:


بینش قرآن – به عنوان یک کتاب آسمانی – ثابت است؛ مانند هر کتاب دیگر. کسی نمی تواند محتوای و دستورات آن را تغییر دهد.  دیدگاهش نسبت به زن، موقعیتی که برای زنان مطرح کرده و حقوقی که برایشان در نظر گرفته، مربوط به جامعه ای عشیره ای ،بشدت مرد سالار و سنتی 1400 سال پیش است. این آیه را فراموش نکنیم که : 

سوره 9  توبه, آیه: 
97
لأَعْرَابُ أَشَدُّ کُفْرًا وَنِفَاقًا وَأَجْدَرُ أَلاَّ یَعْلَمُواْ حُدُودَ مَا أَنزَلَ اللّهُ عَلَى رَسُولِهِ وَاللّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ ﴿۹۷

بادیه‏نشینان عرب در کفر و نفاق [از دیگران] سخت‏تر و به اینکه حدود آنچه را که خدا بر فرستاده‏اش نازل کرده ندانند سزاوارترند و خدا داناى حکیم است 

می بینید که قرآن - حتا در زمانه ی خودش هم – دستوراتش رای برای  بادیه نشینان عرب سزاوارتر از مردمان دیگر جوامع در همان زمان می داند. چرا که آنها از کفر و نفاق – و نه از بابت اخلاق، رفتار اجتماعی و دانش - از دیگر مردمان سایر جوامع آن زمان سخت ترند تا چه رسد به جوامع  امروز که نه تنها از بادیه نشینان عرب ، بلکه از تمام جوامع آن روز  در تمام زمینه ها بسیار پیشرفته ترند. 

شاید بسیاری از حقوق تعیین شده برای زنان در قرآن آگاه باشند، اما یادآوری دوباره ی آنها این نوشته را تکمیل می کند.

این گفتار دارای دو بخش کلی است: 

ا – حقوق نابرابرزن و مرد در قرآن 

2 – حقوق برابر زن و مرد در قرآن.

1 – حقوق نابرابر زن و مرد در قرآن

عناوین لیست شده عبارتند از : 

الف – مخاطب
ب – ارث
پ – ازدواج تک شوهری                                                                       ا
ث – حقوق جنسیتی
ث - طلاق
ج – دیه
چ – قضاوت
ح - حجاب
خ – سر پرستی فرزندان.
د – وظایف در خانه
ذ - ارتباطات

اگر عناوین دیگری هم سراغ دارید، از راهنمایی دریغ نفرمائید. این تیغ در کف زنگی مست نیست، این وبلاگ  می کوشد تفاوت ها را نشان دهد نه انتخاب راه را. 

مطلب مرتبط :
/ http://hafezehtarikhi.blogspot.ca/2012/11/3_22.html

۱۳۹۱ آذر ۲۱, سه‌شنبه

حقوق بشر؛ مرغ پر کنده در ایران

مفاد اعلامیه حقوق بشر که در دهم دسامبر – مطابق با20 آذر-     1948 توسط سازمان ملل متحد منتشر شد، توسط حکومت پهلوی امضاء شده و جمهوری اسلامی هم هرگز آن را لغو نکرده است. مفاد این اعلامیه را اینجا می توانید بخوانید:


و یا اینجا – به زبان فارسی -  گوش کنید:

و این هم فهرستی است از موارد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی. البته حکومت پهلوی هم خیلی کمتر از جمهوری اسلامی آن را نقض نکرده، اما از حق نگذریم و باید گفت " خدا پدر کفن دزد قبلی را بیامرزد ". 

تاکیدها از این وبلاگ است.

گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر
۱۰ دسامبر ۲۰۱۲


 در دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ مبارزه تاریخی و مستمر مدافعین آزادی انسان به ثمر نشست و اولین منشور جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد. بدین ترتیب ایده حقوق بشر در جهان، به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای اجتماعی جامعه بشری جلوه ای رسمی پیدا کرد و بدون توقف در اعتلاا خود، تداوم یافت 
.
تأکید نسل اول منشور حقوق بشر، بر آزادی های فردی و اجتماعی بود و نسل دوم این پیمان ها رسیدن به آزادی فردی و اجتماعی را در گروِ رعایت آزادی های اقتصادی، فرهنگی و جنسیتی دانست. مبارزه با آلودگی میحط زیست و جلوگیری از تخریب طبیعت و حفظ آن برای آیندگان، محتوای نسل سوم چالش حقوق بشر را تشکیل می دهد. این پیمان ها در نهایت، با دسترسی عموم به دانشگاه ها، ارتقاء سطح اگاهی علمی و امکان کسب دانش برای همه مردم جهان، کاملتر شده است.
 
هرچند گذشت زمان، بر تداوم اعتلا و تکامل این پیمان جهانی افزوده است، اما پس از گذشت ۶۴ سال از تصویب اولین منشور جهانی حقوق بشر، هنوز در پاره ای از کشورهای تحت حکومت های خودکامه، از جمله کشور ما ایران، همان پیمان اولیه نیز رعایت نشده و هر روز حقوق اولیه انسان و خواست های دموکراتیک افراد و گروههای اجتماعی، بیشتر نقض می شود. متاسفانه در ایران، هیچ حوزه ی فردی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از تسلط قدرت حاکم، در امان نمانده است.

پایمال شدن سنتی و مستمر حقوق زنان، در قوانین قضائی و مدنی جمهوری اسلامی ایران، شکلی رسمی و دولتی یافته و با اِعمال تبعیض میان حقوق زن و مرد، مطابق قانون، نیمی از مردم ایران، زنان، از مزایای منشور جهانی حقوق بشر محروم هستند.

قوانین مدنی ضامن حقوق کودکان نیست. وجود هزاران کودک خیابانی بی سرپرست که در شهرهای بزرگ برده وار زندگی می کنند، بر کودک آزاری، کار کودکان و محرومیت از تحصیل آنان، افزوده است.

سرکوب سیستماتیک جنبش های دانشجوئی، زندانی کردن دانش آموختگان به جای استفاده از آگاهی آنان در رشد و عمران جامعه و انکار خواست های به حق ایشان موجب مهاجرت های عظیم جوانان ایرانی به خارج از کشور برای کسب آزادی، تحصیل و کار شده است.

بیکاری، در بین نیروی کار، به بیش از ۲۵ در صد افزایش یافته و فقر، زندگی کارگران، کشاورزان و خانواده هایشان را تهدید جدی می کند. سرکوب هرگونه اعتراض، زندانی کردن فعالین کارگری بجای کمک به تولید و توسعه کشور و ممنوعیت اجتماعات سندیکایی، بسیاری از بیکاران را به مرز خودکشی کشانده است.

فقدان آزادی عقیده و باورهای مذهبی در ایران، از حدِ محرومیت از تحصیل و کار، دستگیری، شکنجه و حتی اعدامِ خدا ناباوران یا پیروان مذاهب و آئین های غیر شیعه گذشته، هر آنکس نظری انتقادی بر دولت و حکومت داشته باشد را نیز در بر می گیرد.

انکار حقوق فرهنگی و اجتماعی اقوام ایرانی، اعدام های پنهانی و بدون اطلاع وکیل یا خانواده زندانیان قومی، آزادیخواهان عرب، بلوچ، کرد و آذری، نقض مستمر و آشکار حقوق بشر در ایران است.

اعدام زندانیان سیاسی / عقیدتی که از آغاز انقلاب، بدون تشکیل دادگاه و داشتن وکیل، یا با اجرای محکمه های فرمایشی، در طول سی و چند سال اخیر در تمام شهرهای ایران ساری و جاری بوده، همواره ایران را در ردیف بالای لیست کشورهائی قرار داده که حقوق بشر، بطور فاحشی در آنها ندیده گرفته می شود.

بسیاری از مادران و خانواده هائی که عزیزان خود را زیر شکنجه در زندان یا بر سر دارها یا به ضرب گلوله از دست داده اند، نه تنها از محل دفن آنان بی اطلاعند، که در صورت برپا کردن مراسم سوگواری، یا پیگیری و دادخواهی خون جانباختگانشان، تهدید به دستگیری و شکنجه می شوند.هم اکنون زندان های ایران، پر از فرهیخته گان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

 وکلائی که تنها بر حسب سوگند به وظیفه قانونی، دفاع از موکل خویش را برعهده گرفته اند،

مادرانی که پیگیر شناسائی آمران و عاملان قتل جگر گوشه گان خود، به دادخواهی برخاسته اند،

دانشجویان، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و نویسندگانی که آزادی بیان را حق اولیه هر انسانی می دانند،

زنان مبارزی که خواهان رفع تبعیض و نابرابری های جنسیتی اند، به جای داشتن عرصه ای برای فعالیت در جهت سازندگی و اعتلای ایران، روزهای گرانبهایشان را در کنج سیاهچال های مخوف نظام اسلامی می گذرانند 
.
دادخواهی از این همه بیداد، به یکی از محوری ترین خواست های حقوق بشری ما و همه فعالین سیاسی، اجتماعی و عقیدتی تبدیل شده است. از این روی، بار دیگر، فرا رسیدن سال روز فرخنده و جهانی تحقق آرزوهای بشری را گرامی داشته و همراه با تمام آزادیخواهان جهان، در آستان توجه به منزلت و کرامت انسان، مجدانه خواهان آزادی تمام زندانیان سیاسی- عقیدتی ایران می باشیم 
.
شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

امضاکنندگان:

۱٫ اتحاد برای ایران ـ بلژیک
۲٫ اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ آمریکای شمالی
۳٫ اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ نیویورک
۴٫ اتحادبرای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ لس آنجلس
۵٫ اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ شیکاگو
۶٫ اتحاد برای پیشبرد سکولار دمکراسی در ایران – اورنج کانتی
۷٫ اتحاد برای پیشبرد سکولار دمکراسی در ایران- واشنگتن دی سی
۸٫ اتحاد برای پیشبرد سکولار دمکراسی در ایران – مونترال
۹٫ انجمن حقوق بشر و دموکراسی ـ هامبورگ
۱۰٫ انجمن زنان ایرانی: مونترال
۱۱٫ انجمن همبستگی ایرانیان فرزنو
۱۲٫ انجمن همبستگی ایرانیان دالاس
۱۳٫ بنیاد اسماعیل خویی ـ آتلانتا
۱۴٫ بنیاد” ندا برای ایران آزاد
۱۵٫ جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران ـ جنوب کالیفرنیا
۱۶٫ جمعیت دفاع از حقوق مردم ایران در اتریش
۱۷٫ جامعه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران – سوئد
۱۸٫ جنبش سبز کاردیف ـ بریتانیا
۱۹٫ جنبش سبز لندن
۲۰٫ حامیان مادران پارک لاله ـ لوس آنجلس- ولی
۲۱٫ حامیان مادران پارک لاله ـ دورتموند
۲۲٫ حامیان مادران پارک لاله ـ اسلو – نروژ
۲۳٫ حامیان مادران پارک لاله ـ ژنو
۲۴٫ حامیان مادران پارک لاله ـ ایتالیا
۲۵٫ حامیان مادران پارک لاله ـ هامبورگ
۲۶٫ حامیان مادران پارک لاله ـ کلن
۲۷٫ حامیان مادران پارک لاله ـ وین
۲۸٫ حامیان مادران پارک لاله – فرزنو – شمال کالیفرنیا
۲۹٫ فدراسیون اروپرس ـ بلژیک
۳۰٫ کانون ایران آزاد ـ آلمان
۳۱٫ کانون فرهنگی نگاه ـ اسن
۳۲٫ کانون حقوق بشر سیمرغ ـ دورتموند
۳۳٫ جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش
۳۴٫ کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی ـ پاریس
۳۵٫ کمیته نروژی-ایرانی حمایت از مبارزات مردم ایران
۳۶٫ کمپین بین المللی علیه خشونت در ایران
۳۷٫ گروه ۲۲ خرداد ـ هامبورگ
۳۸٫ گروه گفتگو – ونکوور
۳۹٫ مادران صلح – مونترال
۴۰٫ همایش ایرانیان ـ هامبورگ
۴۱٫ فعالینِ حقوق بشر و دموکراسی‌ – هامبورگ
۴۲٫ شورای دفاع از حقوق بشر – سوئد
۴۳٫ خانه همبستگی مهر – کلن
۴۴٫ انجمن مدافع دمکراسی در ایران – جنوب کالیفرنیا
۴۵٫جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش
var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-20716781-5']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();