۱۳۸۹ اسفند ۶, جمعه

یاد جانان ( 13- 16 )


به نظر می رسد که زندانیان سیاسی وعقیدتی در زندگی روزمره ما و مسائل آن گم می شوند. این وبلاگ در حد توان، هر هفته یک یا چند زندانی سیاسی و عقیدتی را معرفی می کند. تمام این اطلاعات بی کم وکاست از" دفتر پیگیری زندانیان سیاسی " اند. هرکس اطلاعات موثق بیشتری از این عزیزان دارد می تواند به این نشانی بفرستد.13 - سیما اشراقی

سیما اشراقی شهروند بهایی شهر مشهد و دارای یک دختر و پسر جوان است.

بازداشت

در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۸۷ توسط نیروهای امنیتی شهرستان مشهد به منزل سیما اشراقی وارد شده و بعد از تفتیش خانه او را بازداشت و به سلو‌ل‌های انفرادی زندان مشهد منتقل کردند. اشراقی نزدیک به سه ماه را در شرایط دشوار زندان انفرادی مشهد و بدون ارتباط با خانواده‌اش گذراند. آزادی موقت او به قید وثیقه صد و پنجاه میلیون تومانی امکان پذیر شد.

اتهامات و حکم

بر اساس دادگاه برگزار شده در ۸ آبان ۱۳۸۸ در شهر مشهد، اتهامات سیما اشراقی اعلام شد که بر اساس دادنامه وی، اتهامات منتسب «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات» ذکر شد. دادگاه ۸ آبان ۱۳۸۸ وی را بر اساس اتهامات وارده به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

پیگیری

آغاز دوران محکومیت سیما اشراقی یک سال پس از اعلان حکم و در تاریخ دوم آبان ماه ۱۳۸۹ صورت گرفت وی به زندان وکیل آباد مشهد برای اجرای حکم منتقل شد.

خانه حقوق بشر ایران

14 - بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری

بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری و عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل آزاد کارگری، در تاریخ ۲۲ خرداد ماه ۸۹ در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. وی هنگام دستگیری و بازداشتش در زندان مورد ضرب وشتم قرار گرفته، که در نتیجه به‌شدت زخمی شده و دو دنده‌اش شکسته است و در وضعیت وخیمی در زندان بسر می‌برد.

در تاریخ ششم مرداد ماه گزارش شد از وضعیت بهنام ابراهیم زاده هیچ خبری در دست نیست.

بهنام ابراهیم زاده از تاریخ ۷ مهر در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زد.

در تاریخ ۲۰ آبان گزارش شد، زمان برگزاری دادگاه بهنام ابراهیم‌زاده ۱۶آبان ماه سال جاری تعیین شده بود که به دلیل عدم حضور نماینده دادستان این دادگاه برگزار نشد. بهنام ابراهیم زاده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

خانه حقوق بشر ایران15 - حسن اسدی زیدآبادی، فعال دانشجویی

حسن اسدی زیدآبادی عضو سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) و مسئول حقوق بشر این سازمان، آبان ماه سال ۸۸ بازداشت و پس از ۴۰ روز با قید ضمانت از زندان آزاد شد. دادگاه رسیدگی به اتهامات وی، به تازگی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، برگزار شد.

اسدی زید آبادی در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در تاریخ هشتم شهریور گزارش شد،اسدی زیدآبادی در هفتمین روز بازداشت خود، با خانواده اش تماس گرفت وخبر از بازداشت خود در سلول های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین داد.

درتاریخ۱۴ شهریورگزارش شد، بازجویی‌های اسدی زیدآبادی به پایان رسیده و وی به سلول‌های چند نفره بند ۲۴۰ اوین منتقل شده است.

در تاریخ ۲۱ شهریور حکم ۵ سال حبس تعزیری، در ارتباط با پرونده پیشین حسن اسدی‌زیدآبادی، به وکیل وی ابلاغ شد.

در تاریخ ۲۵ شهریور از تفهیم سه اتهام جدید «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تشویش اذهان عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به حسن اسدی زیدآبادی گزارش شده است.

در تاریخ ۲۹ شهریور گزارش شد حسن اسدی زیدآبادی موفق به ملاقات با خانواده خود شد، وی در این ملاقات از انتقالش به بند ۳۵۰ زندان اوین در تاریخ ۲۳ شهریور خبر داد.

در تاریخ ۲۲ مهر گزارش شد با گذشت ۵۰ روز از بازداشت حسن اسدی، وی همچنان در بند ۲۴۰ زندان اوین نگهداری می شود. همچنین گزارش شده است ۱۷ آبان نخستین جلسه دادگاه اسدی زیدآبادی برای پرونده جدیدش برگزار خواهد شد.

در تاریخ ۲۳ آبان گزارش شد، تایید حکم ۵ سال حبس حسن اسدی زیدآبادی از سوی دادگاه تجدید نظر

در تاریخ ۱۴ آذر گزارش شد، دادگاه حسن اسدی زیدآبادی در روز ۱۳ آذر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد. وی ۱۰ بهمن ۸۹ با ارسال نامه ای به دیوان عالی کشور با تشریح موارد نقض قانون در جریان رسیدگی به پرونده اش ، خواستار بازنگری در حکم صادره علیه خود شد.

خانه حقوق بشر ایران16 - ماموستا ایوب گنجی، فعال مذهبی کردماموستا ایوب گنجی نویسنده و امام جماعت پیشین مسجد قبای سنندج است.

بازداشت

ماموستا ایوب گنجی در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ بازداشت شد. در سوم اسفند ماه ۱۳۸۸ وی بعد از مرخصی استعلاجی به زندان بازگردانده شد.

حکم و اتهامات

ماموستا ایوب گنجی به اتهام اقدام علیه امنیت و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی ،از سوی دادگاه ویژه روحانیت همدان به محرومیت دائم از عنوان روحانیت، تحمل ۱۰ سال حبس و ۱۰ سال تبعید در شهرستان همدان محکوم شده است.

پیگیری

با گذشت حدود ۳ سال از دوران محکومیت ماموستا ایوب گنجی در زندان همدان، مقامات قضایی با انتقال وی به زندان سنندج مخالفت می کنند.

خانه حقوق بشر ایران


-----------------------------------------------------

یاد جانان ( 9- 12 ) :


۱۳۸۹ اسفند ۲, دوشنبه

پیشروی مردم ، پسروی حکومت


1 – شعارهای سال 1388از " رای من کو؟ " به " خامنه ای قاتله ، ولایتش باطله " دگرگون شد .

در فاصله ی این دو شعار، حدود70 نفر کشته، چند تجاوز شده و هزاران بازداشتی داشتیم.تا اینجا هنوز فقط ولایت خامنه ای باطل بود. اما :2 – شعارهای سال 89 :" مرگ بر دیکتاتور " " آزادی، آزادی " " اسفند دونه دونه ، خامنه ای سرنگونه " و " مرگ بر ولایت فقیه "با این که این شعارها اصل حاکمیت ولایت فقیه و نماد آن – خامنه ای - را نشانه رفته، ولی:در تظاهرات 25 بهمن 1389 نیروهای سرکوبگر توان سرکوبشان بسیار کمتر و تلفات جانی از حدود 70 نفر به دو نفر کاهش یافت. سپاه خودش را کنار کشید و نیروهی انتظامی را پیش فرستاد.

تظاهرات اول اسفند یک نفر تلفات جانی در شیراز داشته است؛ البته نه با شلیک مستقیم. زنده یاد حامد نور محمدی دانشجوی زیست شناسی اهل خرم آباد لرستان از بالای پل ،توسط ماموران امنیتی، به پائین پرتاب شده است. کامل خبر را اینجا بخوانید:این دگرگونی فقط طی یک سال و نیم بدست آمده است. اگر افراد، سایت ها و وبلاگ ها در بر رسی ها بیشتر بکوشند، اگر ناهمواری های درونی جنبش سبز را بیشتر نشان داده و در رفع آن بکوشند، اگر واقعیت های جامعه را بیشتر کنکاش کنند، اگر تماس های خود را گسترش دهند؛ اگر اطلاعرسانی عمومی را به اشکال گوناگون گسترش دهند، زمان دگرگونی ها کوتاهتر می شود.

۱۳۸۹ اسفند ۱, یکشنبه

فراخوان یکم اسفند 1389


گفتگو با اردشیر امیر ارجمند

۱۳۸۹ بهمن ۳۰, شنبه

۱۳۸۹ بهمن ۲۹, جمعه

امید های تازه


به روز شده: 08:04 گرينويچ - جمعه 18 فوريه 2011 - 29 بهمن 1389

به نوشته یک روزنامه بریتانیایی گروهی از فرماندهان سپاه پاسداران خواستار منع تیراندازی به سوی مردم شده اند.

روزنامه دیلی تلگراف، چاپ لندن، در گزارشی با عنوان "سپاه پاسداران ایران به خودداری از تیراندازی متعهد می شود" نوشته است که شماری از افسران ارشد سپاه پاسداران ایران در نامه ای به فرمانده کل این سپاه از او خواسته اند تضمین دهد به آنان دستور تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان مخالف داده نخواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است که این گروه از افسران سپاه پاسداران نامه خود را خطاب به سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه، نوشته و از او خواسته اند که به واحدهای سپاه پاسداران و همچنین نیروهای بسیج دستور دهد از تیراندازی به سوی مردم در جریان تجمع های مخالف دولت خودداری کنند.

به نوشته این روزنامه، این نامه را جمعی از فرماندهان ارشد واحدهای سپاه در تهران، قم، اصفهان و تبریز امضا کرده اند و نسخه هایی از آن به طور گسترده در میان اعضای سپاه توزیع شده است.

امضاکنندگان از فرمانده کل سپاه پاسداران، که فرماندهی نیروی بسیج را هم برعهده دارد، خواسته اند تا "با استفاده از اختیارات خود، به بسیجیان دستور دهد تا در ماموریت بعدی، باتوم های خود را در خانه بگذارند."

دیلی تلگراف می افزاید که در بخشی از این نامه صراحتا آمده است: "ما به مردم خود قول می دهیم که هرگز به سوی برادرانمان که در صدد ابراز اعتراضات مشروع علیه سیاست ها و رفتار رهبران کشور هستند تیراندازی نمی کنیم و به ضرب و شتم آنان نمی پردازیم."

گزارش روزنامه دیلی تلگراف در حالی منتشر می شود که در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی روز 29 بهمن در تهران و چند شهر دیگر، اوضاع در ایران عادی به نظر نمی رسد و دعوت متقابل حکومت و همچنین برخی گروهها مخالف برای برگزاری تظاهرات دولتی و اعتراضی، نگرانی هایی در مورد برخورد خشونت بار با معترضان به دنبال آورده است.

به نوشته این روزنامه، دیپلمات های غربی در تهران صحت این نامه را تایید کرده و گفته اند که متن آن در اختیار آیت الله علی خامنه ای، رهبر، و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری هم قرار گرفته است اما از پاسخ به آن گزارشی در دست نیست.

این روزنامه می افزاید که ارسال چنین نامه ای نشانه بروز شکاف در میان فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است که از آنان به عنوان نظامیان پایبند به ایدئولوژی حاکم و رهبری حکومت نام برده می شود.

مقامات و منابع رسمی جمهوری اسلامی در مورد این گزارش هنوز اظهار نظری نکرده اند.

روز یکشنبه اول اسفند، روز پاسداشت فدائیان راه آزادی، درستی یا نادرستی این خبر معلوم می شود.

اگر این خبر راست باشد، سپاه می خواهد پلیس را پیشمرگ خودش کند.

۱۳۸۹ بهمن ۲۸, پنجشنبه

بزرگداشت فدائیان آزادی


شورای هماهنگی راه سبز امید باصدور بیانیه ای از مردم ایران دعوت کرد روز یکشنبه، اول اسفندماه، به منظور هفتمین روز شهادت دو شهید تظاهرات ۲۵ بهمن و همچنین بزرگداشت یاد و خاطره سایر شهدای جنبش سبز،در تجمع های تهران و شهرستان شرکت کنند.

متن کامل بیانیه،شورای هماهنگی راه سبز امید به این شرح است:

با عرض تسلیت به مناسبت شهادت دو تن از جوانان مظلوم این مرز و بوم درتظاهرات ۲۵ بهمن و با گرامیداشت خاطره دهها شهید جنبش سبز، از ملت بزرگوار ایران دعوت می شود تا در تجمعات بزرگداشت هفتمین روز شهادت این عزیزان که روز یکشنبه اول اسفندماه ۸۹، ساعت ۳ عصر در تهران و شهرستانهای سراسر کشور برگزار می شود، حضور به هم رسانند.

این حضور پرشکوه در آستانه میلاد مسعود پیامبر رحمت حضرت محمد بن عبدالله(ص) و امام جعفر صادق (ع)، علاوه بر حمایت قاطع از مواضع رهبران جنبش آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی برای ادامه راه دشوار آزادی و کرامت انسان، نشانه اعلام همبستگی با هموطنان کرد در پاسداشت خون این دو عزیز ایرانی شیعه و سنی است که به پای مبارزه با استبداد دینی بر زمین ریخت.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۲۸ بهمن ۱۳۸۹۱۳۸۹ بهمن ۲۶, سه‌شنبه

خسته نباشید


دمتان گرم با حضورتان برای درهم شکستن استبداد. با شعارهای روشنتان افق آینده را به همه نشان دادید. شعارهای راه پیمایی 25 بهمن 1389 آینه ی تمام نمای این آخرین شعر زیبای خانم سیمین بهبهانی است که به همه تقدیم می شود:


خواهی نباشم و خواهم بود دور از دیار نخواهم شد

تا "گود" هست، میان دارم اهل کنار، نخواهم شد

یک دشت شعر و سخن دارم حال از هوای وطن دارم

چابک غزال غزل هستم آسان شکار نخواهم شدمن زنده ام به سخن گفتن جوش و خروش و برآشفتن

از سنگ و صخره نیاندیشم سیلم، مهار نخواهم شد

گیسو به حیله چرا پوشم گردآفرید چرا باشم

من آن زنم که به نامردی سوی حصار نخواهم شد

برقم که بعد درخشیدن از من سکوت نمی زیبد

غوغای رعد ز پی دارم فارغ ز کار نخواهم شدتیری که چشم مرا خسته ست بر کشتنم به خطا جسته ست

"بر پشت زین" ننهادم سر اسفندیار نخواهم شد

گفتم از آنچه که باداباد گر اعتراض و اگر فریاد

"تنها صداست که می ماند" من ماندگار نخواهم شد

در عین پیری و بیماری دستی به یال سمندم هست

مشتاق تاختنم؛ گیرم دیگر سوار نخواهم شد
۱۳۸۹ بهمن ۲۴, یکشنبه

شهر خالی، جاده خالی ...
آهنگی زیبا و شاید مناسب این روزها

سازنده و خواننده ی اصلی این آهنگ زیبا، هنرمند افغانی امیرجان صبوری است.


۱۳۸۹ بهمن ۲۰, چهارشنبه

کبوتر با کبوتر


 1 – این روی سیاست


آقای خامنه ای در نماز جمعه 15 بهمن 1389:

" مصر ...، يك چنين كشورى سى سال است افتاده است دست كسى كه نه فقط آزاديخواه نيست، بلكه دشمن آزاديخواهى است.

بالاخره آمریكا كه سی سال از حكام مزدور، بر ضد ملت مصر حمایت كرده... "2 - آن روی سیاست

تاریخ : ۷ بهمن ۱۳۸۹

دزدان دریایی منطقه خلیج عدن و دریای سرخ در سی و یکمین حمله خود به ناوگان کشتی‌های نفتکش ایران پس از دو ساعت تعقیب و گریز ناکام ماندند.

بر این اساس نفتکش ۳۲۰ هزار تنی “هراز” که حامل حدود دو میلیون بشکه نفت خام صادراتی ایران بود موفق شد به سلامت از مهلکه دزدان دریایی خلیج عدن فرار کند.

در حال حاضر این نفتکش و تمامی خدمه آن در سلامت کامل به سر می‌برند که پیش‌بینی می‌شود تا ساعاتی دیگر محموله نفت صادراتی این کشتی در یکی از پایانه‌های کشور مصر تخلیه شود.3 – نتیجه :

و از مصر چه به ایران می آید؟ چنین است که هر دو طرف بی سرو صدا تحریم ها را دور زده، و فضائل دست رذایل را - در پشت صحنه- با گرمی می فشارند.

۱۳۸۹ بهمن ۱۸, دوشنبه

درخواست راه پیمایی


سحام نيوز:مهدي کروبي وميرحسين موسوي درنامه اي مشترک به وزارت کشوردرخواست صدورمجوزبراي دعوت راهپيمايي مردمي درجهت حمايت ازقيام مردم مصروتونس راخواستار شدند.متن نامه به اين شرح است:

جناب آقای نجار                                                                                              16/11/1389
وزيرمحترم کشور
سلام علیکم

بدينوسيله به اطلاع مي رساندکه به منظوراعلام همبستگي باحرکت هاي مردمي درمنطقه بويژه قيام آزاديخواهانه مردم تونس و مصربرعليه حکومت استبدادي درکشوردرخواست صدورمجوزبراي دعوت به راهپيمايي مردمي طبق اصل بيست وهفت قانون اساسي درجهت حمايت ازقيام مردم اين دوکشورمسلمان رادرروز دوشنبه25 بهمن ساعت 3 بعدازظهر ازميدان امام حسين تاميدان آزادي راداريممهدي کروبي         ميرحسين موسوي

http://sahamnews.org/?p=16180۱۳۸۹ بهمن ۱۳, چهارشنبه

آن سوی حاکمیت ولایت ( 4 )


جای خالی تشکل های مستقل صنفی

زیر گرفتن هفده کارگر در کارخانه ایران ناسیونال توسط یک کامیون، کشته شدن 4 نفر و زخمی شد سیزده نفر، چشم ها را بسوی جامعه ی کارگری گرداند . قست های رنگی این گزارشات از این وبلاگ و خبر چنین است :

روزنامه اطلاعات :

تاريخ خبر: پنجشنبه 7 بهمن 1389- 22صفر1432 -27ژانویه 2011- شماره 24956

سانحه رانندگي درايران خودرو جان4كارگر را گرفت

به گزارش ايكوپرس؛ در ساعت 23 و30 دقيقه سه‌شنبه شب يك دستگاه كمپرسي حامل بار در حال ورود از در شماره 9 ايران خودرو بود كه بر اثر بي‌احتياطي با شماري از كاركنان اين شركت برخورد و سبب كشته شدن 4 نفر و زخمي شدن 13 نفر از كاركنان اين شركت شد.

به گزارش واحدمركزي خبر، به گفته شاهدان،‌ اين حادثه در زمان ورود کارگران شيفت شب کارخانه روي داد. بعد از اين حادثه شماري از کارگران کارخانه به شرايط سخت کار اعتراض کردند.

کارگران تاسيس يک تشکل کارگري را براي حمايت از حقوقشان در کارخانه ايران خودرو خواستار شدند. برخي از کارگران در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزي خبر به کار اجباري در ايام تعطيل مانند روز اربعين به شدت اعتراض داشتند.

* اسامي كشته‌شدگان

اسامي درگذشتگان اين حادثه از اين قرار است: ولي‌الله رحماني، فرزند رمضان؛ مصطفي خضري، فرزند حسين؛ سعيد شفيع‌خاني، فرزند عزيز؛ ميرمحسن حسيني، فرزند ميريعقوب."

این هم فیلم تظاهرات کارگران در کارخانه ایران ناسیونال :


ادامه جریان:

" ایلنا: به‌دنبال وقوع حادثه شب گذشته برخورد كاميون در كارخانه ايران خودرو كه به كشته و زخمي شدن جمعي از كارگران اين كارخانه منجر شد؛ اتحاديه پيش كسوتان جامعه كارگري بيانيه اي صادر كرد.

به گزارش ايلنا، متن بیانیه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری به مناسبت حادثه دلخراش کشته و زخمی شدن تعدادی از کارگران ایران خودرو در اربعین حسینی به شرح ذيل است:

در روز تعطیل رسمی – اربعین حسینی که باید مسلمانان در حال عزاداری باشند، مهمترین و بزرگترین کارخانه خودرو سازی ،کارگران را سر کار می برند و در حوالی نیمه شب تریلری که معلوم نیست به چه دلیل کنترلش خارج می شود تعداد زیادی کارگر را کشته و زخمی می کند چه کسی مقصر است !؟

چه کسی باید پاسخ گو باشد؟ آیا می توان جان انسانهایی که هر یک سر پرست یک خانواده بوده اند را بازگرداند؟ آیا می توان جواب قانع کننده ای برای آنها داشت؟ تا کی باید منتظر وقوع چنین حوادثی باشیم.

مقصر مدیریت کارخانه است که کارگران را در شب اربعین حسینی به سر کار می کشاند؟ یا مقصر راننده تریلر است که نتوانسته خودرو خود را کنترل کند، یا اشکال ازتریلربوده که شاید مشکل فنی داشته و ترمزها به موقع عمل نکرده،هر چه که باشد مهم این است که در پی این حادثه دل خراش جان انسانهایی که قصد داشتند شبانه کار کنند گرفته می شود و تعداد قابل توجهی هم زخمی و روانه بیمارستان می شوند.

به یاد مي‌آوریم کارگران معدنی در شیلی را که در زیر زمین حبس شده بودند و طی چند ماه کار شبانه روزی همه آنها سالم از فاصله صدها متر زیر زمین سالم بیرون آورده شدند در آن حادثه رئیس جمهور شیلی حاضر و ناظر عملیات نجات بود، اما در ایران بارها معادن و کارخانجات ما دچار حادثه می شوند و تعدادی از کارگران جان می بازند و رسانه های ما در حد گفتن یک حادثه کوچک از آن می گذرند و مسئولی راجع به آن کنجکاوی نمی کند، بیانیه ای حداقل به بهانه دلجویی از کسی صادر نمی شود انگار این گونه وقایع طبیعی است و اگر اتفاق نیافتد اشکال دارد اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مراتب تاسف و تاثر خود را از حادثه شب گذشته اعلام و به خانواده های متوفی تسلیت می گوید و برای بازماندگان صبر و سلامتی آرزو می کند و منتظر است ببیند وجدان های بیدار چه توضیحی برای این حادثه دارند آیا سوالی طرح می شود؟ آیا تحقیقی صورت می گیرد؟ و در نهایت آیا صادقانه علت وقوع حادثه به افکار عمومی گفته می شود و هزاران آیا های دیگر....

پايان پيام:
1389/11/6 - 16:19      کد خبر : 176606در همین روز :

" انفجار در کارخانه ذوب فلزات مشهد 2 کشته بر جاي گذاشت

خراسان - مورخ چهارشنبه 1389/11/06 شماره انتشار 17757

سيدخليل سجادپور - طي يک انفجار مهيب و آتش سوزي در يک کارخانه ذوب فلزات شهرک صنعتي مشهد درابتدا يک نفر کشته و ۴نفر ديگر مجروح شدند.... ۴ مجروح اين حادثه نيز به مرکز درماني منتقل و تحت مداوا قرار گرفتند.دکتراسحاقي رئيس مرکز فرماندهي عمليات اورژانس مشهد عصر ديروز از قول پزشکان بيمارستان امام رضا(ع)به خراسان گفت:يکي از مجروحان بر اثر شدت سوختگي جان باخت وحال 2مجروح نيز وخيم است ... رئيس ايستگاه ۲۹ آتش نشاني افزود: بررسي هاي کارشناسي بيانگر آن بود که انفجار در داخل سوله اي در انتهاي خط توليد و قسمت کوره ذوب فلزات «شمش آلومينيوم» رخ داده است که اين انفجار موجب آتش گرفتن مواد قابل اشتعال در اطراف محل انفجار شده است. "


دو ماه پیش :

جمعه 26 آذر 1389 - ساعت 15:45

شماره خبر: 100893868434

به دليل ريزش مجدد معادن كرمان سرنوشت معدنكاران همچنان در ابهام

جام جم آنلاين: در حالي‌كه چهار روز قبل به دليل ريزش مجدد معادن كرمان چهار معدنچي در عمق 600 متري معدن زغالسنگ هجدك گرفتار شدند پس از خارج كردن جسد يك نفر از آنها سرنوشت سه معدن كار ديگر در هاله‌اي از ابهام است.

به گزارش مهر، در حاليكه ظهر روز سه‌شنبه هفته گذشته بر اثر ريزش مجدد معادن زغالسنگ هجدك در شهرستان راور چهار معدنچي اين معادن بار ديگر دچار سانحه شدند همچنان داستان اين سانحه ادامه دارد و حضور خانواده‌هاي معدنكاران در محل و نگراني آنها تداعي گر معدنكاران شيليايي است...

نكته قابل تامل اين‌كه گروه ايمني وزارت صنايع و معادن كه به صورت زميني به سمت اين معدن در حال انتقال بودند در ميانه راه دچار حادثه شده اند و هم اكنون اعضاي اين گروه امدادي و كارشناسان در يكي از بيمارستانهاي كرمان بستري شده‌اند.

شمال استان كرمان در شهرستانهاي زرند، راور و كوهبنان داراي معادن غني زغالسنگ است كه هزاران نفر از مردم اين مناطق در اين معادن در حال اشتغال هستند اما پس از واگذاري معادن زغالسنگ كرمان به بخش خصوصي و عدم رعايت نكات ايمني و استانداردها در برداشت زغالسنگ كارگران معادن كرمان طي دو سال اخير شاهد سوانح زيادي بوده اند به طوريكه قريب به سي نفر تاكنون در معادن زغالسنگ كرمان جان خود را از دست داده اند و دهها نفر نيز مصدوم شده‌اند.

دليل عمده اين سوانح در معادن كرمان عمق بسيار زياد معادن زغالسنگ كرمان، عدم توجه صاحبان معادن در خصوص رعايت نكات ايمني و همچنين بهره برداري از رشهاي سنتي براي استخراج زغالسنگ است.

سيد جواد منصوري ...مهم‌ترين دليل بروز سوانح در معادن كرمان را استخراج به روشهاي سنتي دانست و خواستار استفاده از روشهاي نوين روز شد.


چند وقت پیش:

ماجراي معدن اشكيلي در ابهام

ایلنا: با گذشت نزديك به پنج روز از وقوع حادثه ريزش معدن اشكيلي كرمان هنوز هيچ خبري جديدي در خصوص معدنچيان گرفتار منتشر نشده‌است.

....پيشتر در جريان ريزش معدن اشكيلي كرمان پنج نفر از كارگران معدنچي به نام‌هاي حسين گريكي‌پور 28 ساله، طيب وليان 25 ساله، مسلم نجفي 25 ساله و حسين يزديزاده 25 ساله در زيز آوار گرفتار شدند.

اين حادثه ساعت 10صبح روز سشنبه 25 آذرماه و درمنطقه هجتك كرمان روي داد و به گفته عباس كاربخش دبيراجرايي خانه كارگر كرمان تاكنون جسد طيب واليان توسط گروه امداد از زير آوار خارج شده است.

سازمان پزشکی قانونی : و این هم چکیده گزارش روزنامه ی خراسان در مورد حوادث کارگری :

" حوادث ناشي از کار به عنوان سومين عامل مرگ و مير در جهان مطرح است و اين عامل در ايران بعد از تصادفات رانندگي، به عنوان دومين عامل مرگ و مير گزارش شده است. هرچند برخي از کارشناسان بر اين عقيده اند که بخشي از آمارهاي حوادث شغلي، تا زماني که نيروي کار صدمه ديده در يکي از مراجع قانوني شاکي نشود، همچنان پنهان مي ماند. از سوي ديگر بعضي از کارشناسان معتقدند که با بررسي علل و عوامل اين مشکل، مي توان با تعريف صحيح از رابطه بين کارفرما و کارگر در چارچوب قانوني، دغدغه هاي ناشي از حوادث شغلي آشکار و پنهان را کاهش داد.ولي اين که به چه دليل حوادث ناشي از کار در حال افزايش است، کارشناسان سه عامل مهم را در اين قضيه دخيل مي دانند.

در وهله اول فقدان مهارت لازم در کارگران و نگذراندن دوره هاي آموزشي متناسب با شغل.

دوم، کاهش تعداد کارگران توسط کارفرما و افزايش ساعات کار هر کارگر و خستگي زياد و افزايش تعداد خطاها و کاهش دقت کارگران و

سوم احساس عدم امنيت شغلي در کارگران و باز کاهش دقت کار."


حوادث ناشي از کار در حال افزايش است

خراسان - مورخ چهارشنبه 1389/11/06 شماره انتشار 17757   نويسنده: عظيمي


گرچه آمار درستی از سوانح و مرگ کارگری نداریم، آمار کشته های حوادث رانندگی طبق اطلاعیه ی پزشکی قانونی

" بيش از 19 هزار کشته در تصافات 9 ماهه امسال بوده است. "


به این ترتیب ما اگر در اعدام ها کشور دوم دنیاییم ، در مورد مرگ و میر کارگران ناشی از حوادث کار از رتبه ی جهانی یک پله بالاتر ایستاده ایم.

اگر کارگران اتحادیه های مستقل داشته باشند می توانند کارفرما – دولتی و خصوصی – را مجبور به رعایت موازین ایمنی کنند.

اگر کارگران اتحادیه های مستقل داشته باشند می توانند با گرفتن امکانات، آموزشگاه های لازم را ایجاد کنند.

اگر کارگران اتحادیه های مستقل داشته باشند می توانند حق بیکاریشان را از سازمان تامین اجتماعی بگیرند و به این ترتیب نگرانی در مورد بیکاری باعث اتفاقات این چنینی نمی شود. این آخرین گزارش بابت برداشت دولت از جیب کارگران را بخوانید:

" ایلنا: دبير اجرايي خانه كارگر استان قزوين گفت: مديرعامل صندوق تامين اجتماعي بايد به دنبال راهكارهاي اجرايي اخذ 20هزار ميليارد تومان بدهي دولت به اين صندوق باشد.

عيدعلي كريمي در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بيان اينكه در مصاحبه جديد مديرعامل صندوق رقم بدهي 20هزار ميليارد توماني دولت به اين صندوق نصف اين مبلغ اعلام شده است، افزود: بايد وي صراحتا جواب دهد اين مبلغ يك شبه چگونه نصف شده است.

وي با اشاره به اينكه اين 20 هزار ميليارد تومان از سرمايه بيمه‌شدگان تامين اجتماعي است، خواستار جديت سازمان در گرفتن حق‌الناس شد.

رئيس سابق كانون هماهنگي شوراهاي اسلامي كار استان قزوين با اشاره به سخن مديرعامل صندوق براي ارايه بسته 120هزار توماني به يك ميليون و 400هزار بازنشسته در پايان امسال گفت: اگر وي بتواند سود بدهي 20هزار ميليارد توماني را از دولت بگيرد، هر ماه مي‌تواند يك بسته 120هزار توماني بي‌منت به بيمه‌شدگان بدهد.

كريمي در ادامه با اشاره به ادعاهاي پر سروصداي مديرعامل صندوق تامين اجتماعي گفت: بهتر است حافظي با گرفتن طلب سازمان از دولت و تحول در ساختارها، مشكلات را حل كند.

1389/11/1 - 10:24:00    کد خبر : 175504
می بینید جمهوری ولایت فقیه فقط به بلعیدن درآمدهای نفتی اکتفا نکرده:

" نماینده شیراز با تاکید بر اینکه جمع این تخلفات مبلغی بالغ بر ۷/۱۱ میلیارد دلار می‌شود، ادامه داد: مسئولان دیوان محاسبات کشور عدم واریز این مبلغ به صندوق را ناشی از کاهش درآمد دولت اعلام کردند و گفتند دستگاه مجریه برای پر کردن ردیف بودجه ۱۱ میلیارد را به این حساب نپرداختند."از پرداخت کارگران و کارفرماها به صندوق تامین اجتماعی، برای دوران بیکاری کارگران ، هم برداشت می کند.

بی جهت نیست که جمهوری ولایت با هرگونه تشکل صنفی مستقل، مخالف و نظارت بر کارش را نمی پذیرد. دستاورد چنین حاکمیتی:

فقدان مهارت لازم ، خستگی های زیاد روانی ناشی از محیط کار، و نگرانی های کارگران از امنیت شغلی شان می باشد.----------------------------------------------------------------------

آن سوی حاکمیت ولایت 3 – اعتیاد در مدارسvar _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-20716781-5']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();